KIRŞEHİR KAMAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gençlik Tarihini Okuyor projesi ödül töreni

Kop Okuyor projeji kapsamında gerçekleştirilen Gençlik Tarihini okuyor projesi ödül töreni yapıldı
Gençlik Tarihini Okuyor projesi ödül töreni

KOP Bölgesi´nde ( Konya Ovası ) Okuma Alışkanlığı ve Kültürünün Artırılarak Sürdürülebilirliğin Sağlanması Mali Destek Programı 2017 Yılı Teklif Çağrısı” kapsamında KOP Bölge İdaresi Başkanlığına Kırşehir ve Kırıkkale illeri okulları, kurum ve kuruluşlarından toplam 165 proje başvurusu gerçekleşmiş olup; Ön incelemeyi geçen 131 proje Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Üniversiteler, Ajanslar ve KOP Bölge İdare Başkanlığının uzmanlarından oluşan “Değerlendirme Kurulu” tarafından değerlendirilerek puanlandırılmıştır. Her proje iki değerlendirici tarafından değerlendirmeye tabi tutulmuş ve Değerlendirme Komisyonu tarafından projeye verilen puan ortalaması ilgili projenin puanı olarak kabul edilmiş ve 131 projeden 19 proje başarılı bulunarak hibe desteği almaya hak kazanmıştır”

 “Bu bağlamda Kaman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanılan ve yürütülen “GENÇLERİMİZ TARİHİNİ OKUYOR” projesi de en başarılı projeler arasında yer alarak 47.600 TL  ile desteklenmeye değer bulunmuştur. Bu proje sayesinde Türk Milli Eğitiminin genel ve özel amaçları doğrultusunda eğitim bölgemizdeki ortaokullar ile ortaöğretim öğrencilerine kitap okuma alışkanlığı kazandırmak; öğrencilerimizin kendini ifade etmelerinin, iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesine yardımcı olmak hedeflenmiştir. Öğrencilerimize toplumsal duyarlılık ile tarihi ve güncel olayları ve şartları yorumlama bilgi, becerisi de aşılanmıştır. Bu proje ile öğrencilerimiz;  başta bölgemiz olmak üzere bölgemizin ve ülkemizin zengin tarihini keşfetmiş,  ecdat sevgisini, milli ve manevi değerlerimizi, bölgemizin zengin geçmişini ( dünü ve bu günü ) farklı yol ve yöntemlerle, okuyarak, kaliteli eğitim faaliyetleri ve çeşitli  etkinliklerle öğrenmişlerdir.

Proje Bütçesi : 47.600 TL

Alınan kitap sayısı: 4.000

Hedef kitle :   3.500 öğrenci

                        400 Öğretmen

                        100 Okul yöneticisi

                        250 Öğrenci velisi

Proje Faaliyetleri;

 

Proje kapsamında 4.000 kitap satın alındı  ve okullara dağıtıldı

 

Tüm okullarımızda öğrencilerimize   okuma alışkanlığı kazandırmak için faaliyetin başladığı andan itibaren beş ay boyunca haftanın en az 3 günü ders bitiminde kitap okuma saati organizasyonu yapıldı..

 

Bu faaliyetin etkisini arttırmak içinde ödüllü kitap okuma yarışmaları düzenlendi. Gençlerimiz öğretmenlerimizin seçtikleri ve proje bütçesinden alınan tüm kitapları okudular ve okudukları bu kitaplardan sınava girdiler. Sınavda başarılı olan orta okul 5-6  ve 7.8 sınıf öğrencilerimiz bisiklet ile ödüllendirildi.

Proje amaçlarına hizmet etmek amacıyla Öğrencilerin; kendine güven ve sorumluluk duygularını geliştirmek, toplum içinde kendini ifade edebilme, savunma, fikir üretme ve çözüm bulma yeteneklerinin gelişmesine destek vermek amacıyla bu proje kapsamında alınan kitap konularını kapsayacak şekilde okullarımız bünyesinde münazara yarışmaları düzenlendi.

Projemizin konusu olan “Gençlerimiz Tarihini Okuyor” başlığı altında özellikle 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının ve bu süreçte yaşanan destansı kahramanlığın anlattığı “15 Temmuzun  15 Hikayesi” isimli kitabın yazarı Adil KARAGÖZ tarafından da  bir söyleşi düzenlenmiştir.

Bu söyleşinin ardından İlçe Kaymakamı Sayın Murat GİRGİN ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Halil İMAN ortaöğretim okulları arasında en çok kitap okuyan ve yapılan sınavda ilk üçe giren öğrencilere ödüllerini verdiler.  

Ayrıca projeyi yürüten Kaman Mesleki Teknik Eğitim Anadolu Lisesi Müdürü Türker Korkut ve ekibine Kitap okuma yarışmasında İlk üçe giren giren Kaman Şehit Gökhan Yıldırım Anadolu Lisesi Müdürü Gencay Çavuş ve ekibine ile projeye katkıları olan öğretmenler de plaket ile ödüllendirildi.31-10-201831-10-201831-10-2018

Gaffar Mh. Atatük Cad. Hükümet Konağı 4.Kat Kaman/KIRŞEHİR - 0386 712 49 52

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.